Laurent i członkowie kooperatywy
Szampan Klepka-Sausse pochodzi z miasteczka Oger. W tej miejscowości klasyfikowanej Grand Cru spotykamy nietypowy profil: Laurent Klepka, hodowca winorośli w kooperatywie, oraz jego żona Catherine.
Historia rodzinna zaczyna się od Fernanda i Jeanne. Obydwoje, hodowcy winorośli, zakupili pierwsze rodzinne winnice. Odmiana Chardonnay pokryła pierwsze ary... Fernad tłoczył i dokonywał winifikacji własnych wionogron, ale w obliczu niestałej sytuacji ekonomicznej, zdarzło się często, że producenci win nie znajdowali nabywców dla swoich zbiorów.
W tak niepewnej sytuacji, bez gwarancji sprzedania winogron, Fernand dostrzegł korzystne rozwiązanie w połączeniu sił z innymi hodowcami winorośli.
Les Grappes d'Or
Kila lat później, ich córka Yvonne wraz z mężem Raymond, zbierali winogrona Grand Cru, ale z trudem znajdowali kupców, podobnie jak i koledzy po fachu z ich miejscowości.
Tak więc hodowcy winorośli z Oger podjęli działania, zdecydowali się na połączenie sił i stworzyli kooperatywę.
W ten właśnie sposób, w listopadzie 1946 roku, powstała kooperatywa, Les Grappes d’Or” (Złote grona). Raymond i następne pokolenie, reprezentowane przez Andrée i Jean-Claude, całkowicie się w to zaangażowali. W duchu kooperatywy wychował się Laurent Klepka. Po odbyciu sześciomiesięcznego stażu wprowadzającego w Stanach Zjednoczonych w 1992 roku, Laurent przejął stopniowo uprawę rodziców. Razem z żoną Catherine uprawiają odziedziczone winorośle Grand Cru. Laurent wspiął się po szczeblach kooperatywy i został jej przewodniczącym. Reprezentuje w ten sposób członków kooperatywy i przede wszystkim, rodzinną uprawę - Szampana Klepka-Sausse.
Odpowiedzialny hodowca winorośli
Winnica Laurent i Catherine KLEPKA rozciąga się na powierzchni 5,40 hektarów położonych na zboczach Côte des Blancs. Winnice, na których w stu procentach uprawia się odmianę Chardonnay, znajdują się w Oger. Jedynie 65 arów graniczy z sąsiednim miasteczkiem Mesnil-sur-Oger.
Od lat dziewięćdziesiątych, została wdrożona bezpieczna dla środowiska uprawa winorośli. Członkowie kooperatywy i sam Laurent są uwrażliwieni w tej kwestii już od dwudziestu lat. Zrównoważone uprawy stały się ich zwyczajem.
W ten właśnie sposób Laurent, jako hodowca winorośli i przewodniczący kooperatywy, stał się zarzewiem do trwałych działań ekologicznych. Odbył staż zatytułowany : „W kierunku zrównoważonej uprawy winorośli” i prowadzi swoją uprawę w taki sposób, aby ściśle odpowiadała certifikacji i jej wymaganiom. W tym przedsięwzięciu widzi spokojną przyszłość dla swoich dzieci, ale jednocześnie zdrową teraźniejszość dla swoich klientów.